Windows 10 Gereksiz Servislerin Kapatılması - Resimli Anlatım


June 2019 (2) Iptv 7/14/2024


Windows işletim sisteminde arka planda çalışan, Windows’la ya da 3. parti yazılımlarla gelen birçok hizmet bulunuyor. Bu hizmetler sistem kaynaklarını kullanıyor. Bu hizmetler arasında bazıları Windows’un düzgün çalışması için gerekliyken, bazıları da gereksizdir. Bu hizmetleri kapatabilir ya da gerektiğinde tarafınızdan çalıştırılması için ayarlayabilirsiniz.

Hangi Windows 10 Hizmetlerini Güvenle Kapatabilirsiniz?

Windows 10’da işinize yaramayacak ve kapatılması güvenli olan hizmetler ve kapatılması nasıl yapılır.

Windows işletim sisteminde arka planda çalışan, Windows’la ya da 3. parti yazılımlarla gelen birçok hizmet bulunuyor. Bu hizmetler sistem kaynaklarını kullanıyor. Bu hizmetler arasında bazıları Windows’un düzgün çalışması için gerekliyken, bazıları da gereksizdir. Bu hizmetleri kapatabilir ya da gerektiğinde tarafınızdan çalıştırılması için ayarlayabilirsiniz.

İlk olarak Hizmetler’i açın. Bunun için WIN + R tuş kombinasyonunu kullanarak çalıştır seçeneğini açın ve services.msc‘yi çalıştırın.

Windows 10 Gereksiz Servislerin Kapatılması - Resimli Anlatım

Durum kısmı altında hizmetin çalışıp çalışmadığını göreceksiniz. Başlangıç türü kısmında ise hizmetin başlangıçta otomatik olarak başlatılıp başlatılmadığını göreceksiniz. Rehberimizde gereksiz hizmetlerin başlangıç türünü “Elle” olarak ayarlamayı tavsiye ediyoruz. Bu sayede hem seçtiğimiz hizmetlerin otomatik başlamasının önüne geçeceksiniz hem de olası durumlarda hizmetin çalışmasına olanak sağlayacaksınız.

Ancak yine de isteyen kullanıcılar hizmet başlangıç türünü devre dışı olarak ayarlayabilirler. Değiştirmek istediğiniz hizmete sağ tıklayıp özellikler seçeneğine tıkladıktan sonra başlangıç türünü değiştirebilirsiniz.

Windows 10 Gereksiz Servislerin Kapatılması - Resimli Anlatım

Aşağıda elle çalışacak şekilde ayarlayabileceğiniz ya da devre dışı bırakabileceğiniz hizmetleri açıklamalarıyla birlikte bulabilirsiniz.

Bağlı Kullanıcı Deneyimleri ve Telemetri – Windows platformunun iyileştirilmesine olanak sağlamak için kullanıcı bilgilerinin iletilmesini sağlar.

Dağıtılmış Bağlantı İzleme İstemcisi Ağ üzerindeki bağlantılarla oluşturulan NTFS dosya bağlantılarını korur. Eğer bilgisayarınız herhangi bir ağ üzerine bağlı değilse, bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

dmwappushsvc – Telemetri ve kullanıcı verilerini toplama hizmetinin bir parçasıdır.

İkincil Oturum Açma – Eğer bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı hesabı oluşturmadıysanız, bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

İndirilen Haritalar Yöneticisi  Eğer haritalar hizmetini kullanmıyorsanız bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

IP Yardımcısı – IPv6 geçiş teknolojileri (6’dan 4’e, ISATAP, Bağlantı Noktası Proxy’si ve Teredo) ve IP-HTTPS kullanarak tünel bağlantısı sağlar. Eğer IPv6 internet bağlantısı kullanmıyorsanız bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

İşlev Bulma Kaynak Yayımı – Bilgisayarınızı ve bilgisayarınıza bağlı kaynakları ağ üzerinden bulunabilmeleri için yayımlar. Eğer bir ağ grubu içinde değilseniz bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Program Uyumluluk Yardımcısı Hizmeti – Kullanıcı tarafından yüklenip çalıştırılan programları izler ve bilinen uyumluluk sorunlarını algılar.

TCP/IP NetBIOS Yardımcısı  Herhangi bir çalışma grubu içinde değilseniz bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Tanı İlkesi Hizmeti – Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda Windows’un çözüm üretmek için tanılama hizmetini başlatmasını sağlar.

Uzaktan Kayıt Defteri  Uzak kullanıcıların bilgisayarınızdaki kayıt defterini düzenlemesine olanak sağlar. Güvenlik riski oluşturduğu için devre dışıbırakmanızı tavsiye ederiz.

Windows Hata Raporlama Hizmeti – Hata raporlarının iletilmesini sağlar. Bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows Resim Alma (WIA) – Eğer bir tarayıcı kullanmıyorsanız bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Yazdırma Biriktiricisi – Eğer bilgisayarınıza bir yazıcı bağlamayacaksanız bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Gerekli değişiklikleri yapıp bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra ayarlar geçerli olacaktır. 

Windows 10 Gereksiz Servislerin Kapatılması - Resimli Anlatım

Windows 10 durdurulabilecek hizmetler Windows 10 durdurulabilecek hizmetler


Yorum yapabilmek için giriş yapınız

Giriş Yap

Admin

ralfi07 5/2/2024 12:03:52 AM

Windows 10 Gereksiz Servislerin Kapatılması - Resimli Anlatım
Admin

ralfi07 5/2/2024 12:01:45 AM

https://ralfisoft.com/Soft/Details/2802-windows-10-gereksiz-servislerin-kapatilmasi---resimli-anlatim Windows işletim sisteminde arka planda çalışan, Windows’la ya da 3. parti yazılımlarla gelen birçok hizmet bulunuyor. Bu hizmetler sistem kaynaklarını kullanıyor.

Sitede Ara

En Çok Okunanlar

Android Cihazlara POP3 E-Posta Hesabı Kurulumu (1767)
Windows simgelerinde beyaz ikon sorunu ve çözümü (1338)
SQL REPLACE() Kullanımı (897)
Yerel Ağ Bağlantısına girmek istediğimde ''Bağlantı özelliklerine erişmek için yeterli yetkiniz yok.Yöneticinize başvurun'' uyarısı.. (491)
Access violation at address 0518fde4 inmodule NETINFO.dll Read of adress 00000000 (416)
CMD komutları ile Windows Aktivasyonu (375)
PatchCleaner v1.4.2.0 indir Windows Installer Temizleme Programı (361)
MailEnable Webmail Unknown or Disabled User Hatası (352)
Bedava Netflix Hesapları 2022 (Ücretsiz Premium Hesaplar) (348)
Server communication failure. Please refresh your browser and try again. (339)
There is already an object named in the database Cozum (326)
Turbobit Premium Hesaplar Bedava Güncel Üyelikler 2022 (323)
Turbobit Premium Hesaplar Güncel Liste 2022 (319)
Windows 10 Gereksiz Servislerin Kapatılması - Resimli Anlatım (299)
Yazıcı hata kodu 0x0000011b sorun ve cozumu (291)
Windows Bileşen Deposu (WinSxS) Klasörünü Temizleme (278)
Adobe After Effects CC 2019 Full İndir – v16.1.1.4 (237)
Linq ile inner Join Kullanımı (235)
ASP.NET MVC Email Doğrulama Sayfası (Verification) (234)
Dinozor Nesline Son Veren Silen Asteroit Felaketi, Nasıl Gerçekleşti? (222)
3 Adımda Server olay loglarının silinmesi (206)
Windows 10 durdurulabilecek hizmetler (187)
Bedava Turbobit Premium Hesap 2022 (%100 Güncel Hesaplar) (176)
Visual Studio 2017 Dil Ekleme/Değiştirme (175)
Fenerbahçe Beko, 2019 Final Four 'da! MAC OZETI (156)

Son Yorumlar